Balgam Çeşitleri ve Sebepleri

Boğazda Balgam

Balgam Nedir ?

Balgam Söktürücü Bitkiler

Balgam Neden Olur

Balgam TedavisiBalgam Çeşitleri ve Sebepleri
1. Sümüksü : Berrak, pelte gibi ve üst kısmı deterjanlı su gibi köpüklüdür. Had ve müzmin bronşitte (hava boruları ve akciğerlerin tahriş ve iltihabı) cerahatlenme yoksa görülür.
2. Sümüksü : cerahatli: Yukarıdaki gibi madde ile cerahatin karışımıdır. Bulanıktır. En sık görülen balgam şeklidir. Bronşitin mikrop kaptığını ve tedaviye lüzum olduğunu gösterir.
3. Cerahatli: Hemen hemen yalnız cerahatten ibarettir. Mikrobun cinsine göre sarı veya yeşil olabilir. Had veya müzmin bronşit, bronş genişlemesi, verem ve zatürreede görülür.
Balgam Çeşitleri ve Sebepleri Çok yapışkan: Bazen ufak pulları ihtiva eder, bunlar ufak bronşların içindeki tıkaç gibi maddelerdir. Göğüste dolgunluk hissedilir. Astım’da da bu tip balgam görülür.
Zatürree’de de koyu bir balgam çıkar; pas renginde olup yer yer kanlıdır, bronşit safhasında yapışkan ve köpüklüdür.
4. Kanlı balgam: Bronşit veya boğmaca öksürüğü veya herhangi bir şiddetli öksürük, verem, (Şimdi çok azalmış olup tedavisi de kolaylaşmıştır). Akciğer kanseri.

NOT : Balgamdaki kan akciğerden gelmeyebilir. Burun kanaması veya mideden gelen kan balgamla karışabilir. Sulu, köpüklü koyu kırmızı veya erik suyu manzarasında : öksürük, kilo kaybı ve çabuk yorulma da varsa akciğer kanserinden ileri gelebilir.

Sulu, pembe, köpüklü nefes alma zorluğu ve başka belirtiler de varsa: astımda olduğu gibi akciğerde su toplanması hali. Kalp hastalıkları. Çok fazla miktarlarda, meselâ bir bardak dolusu, sabahları özellikle yere eğilince çıkıyorsa, bronş genişlemesi ve verem akla gelir. Muhtemelen akciğerde bir kovuk vardır ve geceleri cerahat ye balgamla dolmaktadır.

5. Siyah veya gri: Şehirde oturanlarda görülür, sisle daha kötüleşir.
6. Yalancı balgam : Burun, sinüsler, boğaz ve mideden gelen sümük, cerahat ve kan yanlışlıkla balgam zannedilebilir. Balgam ancak öksürükle bronşlardan ve akciğerlerden gelir.Balgam Çeşitleri ve Sebepleri Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

4 Yorum Yapılmış "Balgam Çeşitleri ve Sebepleri"

sinem

merhaba ben çok aşırı derecede 24 saat balgam çıkarıyorum genelde şeffaf yapışkan ve çok sulu köpüklü bir şekilde bazen çıkaramadığım zaman kusarak zorlanarak boğazmdan çıkarmaya başladım çok yoruldum aylardır gece gündüz tuvaletten çıkamaz oldum nedeni ne olabilir korkmaya bşladım artık

02.05.2014

İbrahim

Benim dedemin balgam söktürmesi lazım ne yapabiliriz?

06.02.2014

samet

bademcik ameliyatindan sonra balgam atamaz oldum bunun zamanla zararini gorurmuyum cok pisman oldum doktorum hemen aldi bademcigimi bu kadar basit olmamaliydi onu sikayet etmeyi dusunuyorum yilda 2 kez sisiyordu badecigim en az 4.5 kez sismesi gerekiyomus alinmasi icin

16.09.2013

Admin

Balgam Çeşitleri ve Sebepleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz. Lütfen düşüncelerinizi bizimle ve diğer kullanıcılar ile paylaşın, Balgam Çeşitleri ve Sebepleri konusunu geliştirmemize ve en doğru bilgileri sunmamıza yardımcı olun.

28.01.2013


#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | RSS Kaynağı | Yardım Forumları

Balgam Söktürücü, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Eylül - 2014