Balgam Çeşitleri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Balgam Çeşitleri ve Tedavisi

Balgam, solunum organları tarafından salgılanan, ağız yolu ile dışarı atılan, yapışkan kıvamlı bir madde olarak tanımlanabilir. Balgam tek başına bir hastalık olarak değerlendirilmez. Bir hastalığın belirtisi ya da habercisi olarak oluşum gösterebilir. Solunum yollarında balgam bulunması normal olarak kabul edilmektedir. Ancak balgam rahatsız edecek boyutlara ulaşmışsa, rengi farklı ise bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir.

Balgamın miktarı ve rengi hangi hastalığın belirtisi olduğunu tespit etmek için önemli bir ayrıntıdır. Balgam eğer kanlı ise akciğer ile alakalı bir hastalığın belirtisi, sarı renkte ise zatürre, bronşit ya da tüberküloz belirtisi, rengi siyah ise sigara, kömür tozu ya da hava kirliliği belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Balgam eğer şeffaf bir yapıya sahipse astım rahatsızlığının bilindik özelliğidir. Astım nedeni ile oluşan balgamın kıvamı daha yapışkandır ve hasta balgamı atabilmek için güçlük yaşayabilir.


Balgam Çeşitleri Nelerdir?


Balgam farklı şekillerde oluşum gösterebilir. Her hastalık için oluşabilecek balgam farklı özellikler taşır. Balgam çeşitleri;

Cerahatli Balgam: Genellikle balgam yalnızca cerahatten oluşur. Balgama yol açan mikrobun çeşidine göre sarı ya da yeşil bir renkte görünebilir. Bronş genişlemesi, bronşit, zatürre ve verem hastalıklarında görülebilir.

Kanlı Balgam: Kanlı balgam daha çok boğmaca, şiddetli öksürük ya da verem gibi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Siyah-Gri Balgam: Hava kirliliği ve sis nedeni ile ortaya çıkan bir balgam türüdür.

Yalancı Balgam: Yalancı balgam akciğer ve bronşlardan dolayı oluşan öksürük nedeni ile ortaya çıkan bir balgam türüdür.


Balgam Ne İşe Yarar?

 • Mafsalların rutubetlenmesini sağlayarak beslenmelerine yardımcı olur.
 • Hareket kabiliyeti olan organlarda balgam kuruluğu önlemek için gereklidir.
 • Vücutta kan azaldığında kana dönüşerek vücudun beslenmesine yardımcı olur.
 • Normal balgam kana dönüşecek yapıdadır. Bu balgam olgunlaşmamış kan olarak tanımlanır.

Balgam Tedavisi Nasıl Yapılır?


Balgam tedavisi için ilk olarak Uzman bir doktora başvurularak balgamın neden kaynaklandığı tespit edilmelidir. Balgamın eğer yeşil, koyu ya da sarısı ise balgam söktürücü antibiyotik ilaçlar uygun görülebilir. Eğer balgam köpüklü ve beyaz bir renkte görülüyorsa ve balgam atmakta güçlük yaşanıyorsa balgamı atabilmek için bol su içilmesi tavsiye edilebilir. Balgam geçirilmiş bir soğuk algınlığı ya da grip nedeni ile ortaya çıkmışsa bol su ve bazı bitki çaylarından yardım alınabilir.

Balgam kanlı olarak görülüyorsa uygulanacak tedavi gerekli tetkiklerden sonra başlatılır. Tetkikler doğrultusunda balgam bronşit nedeni ile oluşum göstermişse antibiyotik ve balgam söktürücü ilaçlar reçete edilir. Burada teşhisi için balgamın rengi çok önemlidir.


Balgam Atmak İçin Uygulanabilecek Kür Tarifleri


Tarif-1


Malzemeleri
 • Zencefil
 • Elma kabuğu
 • Karanfil
 • Tarçın
 • Su
Hazırlanışı: Tüm malzeme uygun miktarda suyun içine alınarak kaynatılır. Kaynayan karışım 10 dakika kadar dinlendikten sonra içilmeye başlanır. Bu karışım balgam söktürmek ve boğaz tahrişi için faydalı olur.


Tarif-2


Malzemeleri
 • Yarım tatlı kaşığı meyan kökü tozu
 • 1 su bardağı kaynatılmış su
Hazırlanışı: Su bardağı kaynar suyun içine yarım tatlı kaşığı meyan kökü tozu atılır. Bardağın ağzı temiz bir tülbent ile kapatılarak 10 dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi tamamlandıktan sonra balgam söktürücü kür içmek için hazır olacaktır.

Balgam Yorumları

soru

şindar bozkuş

31 Ocak 2013 Perşembe

iyi bence süper olur

Cevap yaz
soru

Mehmet

04 Şubat 2013 Pazartesi

bende sigaradan dolayı bayağı balgam problemi olmuştu ama bitkiselden hallettim iyiym şimdi

Cevap yaz
soru

murat

21 Şubat 2013 Perşembe

15 yıldır sigara içmiyorum hala balgam sökülüyor

Cevap yaz
soru

dila

09 Nisan 2013 Salı

2o yıla yakın sigara içiyorum inanın bırakmayı çok istiyorum yapamıyorum 1kaç,gündür kendiliğinden değilde boğazımı zorladığımda şeffaf balgam geliyor korktum

Cevap yaz
soru

ceyda

10 Mayıs 2013 Cuma

kızım yedi yaşında balgam çıkartamıyor ne yapacağımı bilmiyorum


Editör Mesajı :
burnuna buhar vermeniz yeterli olacaktır ceyda hanım

Cevap yaz
soru

Melek Akgün

27 Mayıs 2013 Pazartesi

ben 25 yaşındayım, yaklaşık son 1 haftadır içden öksürüyorum içim dolu dolu böyle tuhaf ses geliyor aff edersiniz hırlama gibi, balgamım beyaz biraz sarı çok köpüklü sadece köpüklü -.. uyku rahatsızlığımda var bazen ateşleniyorm yani sanki menopoza girmiş yaşlı kadın gibi..ateşimi ölçüyorum normal?? artık öksürdükce başim ağrıyor :(

Cevap yaz
soru

ilknur

02 Haziran 2013 Pazar

merhaba,3 aylık hamileyim ve inanılmaz derecede balgamım var,bir türlü atamıyorum ve her geçen gün dahada artıyor,rengi genelde beyaz,sabahları kanlı,kimi zamanda küflü gibi renkli,iğrenç bir kokuda mevcut,artık ağzımı açamaz hale geldim,ilaç kullanamıyorum,balgamı atamamak sürekli mide bulantısı yapıyor,,bal,sıcak su vs,gibi yöntemler denedim fakat çare bulamadım,,tavsiyeniz varsa çok mutlu olurum

Cevap yaz
soru

Tahsin

22 Ekim 2013 Salı

arkadaşlar ben 15 gün önce sigarayı bıraktım ama balgam atmada zorlanıyordum ayda 5 gün sabah ve akşam olmak üzere tere yememi söylediler ben tere yiyerek balgam sorununu çözdüm sabır isteyen bir konu ama balgam sorunu olanlarla paylaşmak istedim

Cevap yaz
soru

selin

02 Mart 2014 Pazar

1 hafta oldu sigarayı bırakalı.balgam geliyor ciğerlerim kendini temizliyor.helva yerseniz balgamı söktürür.

Cevap yaz
soru

Ramazan

19 Mart 2014 Çarşamba

17 yaşındayım sigara içmiyorum ama sürekli balgamım var bundan nasıl kurtulabilirim lütfen bilginiz varsa yardımcı olun

Cevap yaz
soru

kübra

02 Nisan 2014 Çarşamba

ya ben öksürünce boru, kabuk gibi ses çıkıyor ve bu olunca bazen çok öksürünce burnum tıkanıyor ve nefes almakta güçlük çekiyorum ve nefes alırkende burnumdan boru gibi ses çıkıyor acıtıyor ve ben bundan çok rahatsız oluyorum 11 yaşıındayım ve doktor sadece bir gün rapor yazdı ama okula gidecek durumda değilim okulda tıkanırsam ne yapacağımı bilmiyorum evde yine sıcak su içiyorum şurup içiyorum burun spreyi kullanıyorum ama okulda ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bir çare ne yapabilirim ne önerirsiniz?

Cevap yaz
soru

yusuf

25 Haziran 2014 Çarşamba

ben sigara içmedigim halde balgam çok geliyor nedeni ve çaresi

Cevap yaz
soru

Ayşe

11 Eylül 2014 Perşembe

2 seneye yakındır balgam sorunum var doktora gittim balgam söktürücü ilaç verdi fakat bir faydası olmadı balgam atamıyorum malesef :(

Cevap yaz
soru

mehmet

09 Kasım 2018 Cuma

Merhaba.Çoğu zaman burun boşluğu dibinde biriken kirleri,mukusla birlikte içime çekerek, ağız yoluyla dışarı atmaya çalışıyorum.Eğer temiz bir mukus varsa geliyor ancak kirli bir mukus varsa bu mukus (artık her nerdeyse ismini bilmiyorum),ağızla boğaz arasındaki küçük dil arkasındaki boşluk kısmında takılıp kalıyor..Bunu çıkarmak için zorlayınca ise bu sefer burada bir ağrı başlıyor..Şu an böyle bir sıkıntım var..Bu ağrı önce sağ taraftaydı,zorlamayı bırakınca sol tarafa geçti..Bu konuda ne yapabilirim? Bu rahatsızlığın adı nedir ki,anlamadım bir türlü..Yardımcı olursanız çok sevinirim.Teşekkür ederim.. not:bu yorumu geniz.gen.tr de yazmıştım..burası doğru yer mi bilmiyorum hangisi doğruysa orada /herikisinde yayınlansın.benim için çok önemli..teşekkür ederim..

Cevap yaz
soru

Hüseyin

09 Nisan 2023 Pazar

Merhaba,son birkaç aydır göğüsten gelen tuzlu bir balgam var. Balgamı çıkarmak için zorlayınca gögüs tarafında bir acıma oluşuyor. Tahriş mi oldu nedir anlayamadım. Bazen balgamı çıkartamayınca,gögüsü/akciğeri acayip tıkıyor ve nefes almakta zorluk çekebiliyorsunuz ama bu uzun sürmüyor,hemen geçiyor. Şu sıralar da kendini belli etmeyecek derecede çok hafif hırıltı,biraz halsizlik ve biraz da hafif ateş de var. Terleme iyi gelir düşüncesiyle akşam terleyeyim dedim,bir sürü yorgan falan örttüm ama olmadı,hem balgam çıkarma durumu hem de biraz da uykusuzluk da olduğu için tam terleyemedim. Hafif bir terleme olmuştu,biraz iyi gelmişti ama çabuk geçti, çok terleme olsaydı,biraz daha fazla iyi olabilirdim.. Yiyecek-içecek konusuna gelince, bu sorunun yemeklerle ilgili yanlış beslenmeden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Örneğin yanlış beslenmeden önce,bu tür sorunum yoktu,ne zaman bunları kullanmaya başladım, yaklaşık 1/2 sene sonra/içerisinde bu sorun oluşmaya başladığını farkettim. Örneğin, safra kesesi taşı ile ilgili sorunum olduğu için, iyi gelir düşüncesiyle bundan birkaç ay öncesine kadar yaklaşık 1/2 sene boyunca sabahları, ekmeğe tereyağ,fıstık ezmesi ve bal sürüp yiyordum,bazen öğlenleri de yiyordum. Ayrıca sabah ve öğlenleri, yemeklere bir-iki çay kaşığı zerdeçal da ekliyor,yiyordum. Bunlar, yaklaşık 1/2 sene boyunca sürekli devam etti,hiç durmadan yapmıştım. Bunlar safra keseme iyi gelmişti ama işte aşırıya kaçtığım için herhalde bu soruna sebep olmuş olabilir diye düşünüyorum.. Hemen hemen her sabah 2 haşlanmış yumurtanın beyazı,2 zeytin,biraz peynir,birkaç dilim ekmek ve olursa yeşillik,marul,salatalık ve 1/2 tane sarımsak yada soğan ve bir büyük bardak demlik çay,şeker olarak keçiboynuzu ekliyordum. Ayrıca sabahları ağız tatlansın diye kendim hazırladığım doğal meyveli yoğurtta yiyordum,yani bir kaseye 2/3 kaşık yoğurt,içine biraz ceviz,1/2 tane hurma,biraz keçiboynuzu pekmezi,birkaç tane kuru üzüm,olursa 2-3 tane iğdenin yenecek kısmı,olursa biraz da vişne pekmezi.. Tabii dahası da var ama bunlar yeterli,sanmıyosam aşırıya kaçtığım için bu sorunla karşılaşmış olabilirim.. Sorun oluşmaya başlayınca,birkaç ay önce tereyağını ve zerdaçalı bıraktım. Ancak sorunum herhalde kronik hale gelmiş olacak ki,geçmiş değil..Sigara ve içkim yok..Ne yapmam gerekiyor acaba,göğüs hastalıkları doktoruna mı gitmem gerekiyor yoksa kardiyolojiye mi? Teşekkür ederim..

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Balgam Çıkaramama

Balgam Çıkaramama

Rüyada Balgam Çıkarmak

Rüyada Balgam Çıkarmak

Popüler İçerikler

Balgam Nasıl Geçer?

Balgam Nasıl Geçer?

İlginizi Çekebilir

Balgam Nereden Gelir?

Balgam Nereden Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balgam Nefes Darlığı Yapar mı?

Balgam Nefes Darlığı Yapar mı?

Rüyada Balgam Tükürmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Rüyada Balgam Tükürmek Rüya Yorumu ve Anlamı

Boğazda Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Köpüklü Balgam Varsa Ne Yapılmalı?

Köpüklü Balgam Varsa Ne Yapılmalı?

Güncel

Balgam Kültürü

Balgam Kültürü

Güncel

Bebeklerde Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Balgam Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kuru Balgam Neden Oluşur?

Kuru Balgam Neden Oluşur?

Balgam İçin Faydalı Veya Zararlı Tedaviler

Balgam İçin Faydalı Veya Zararlı Tedaviler

Balgam Tedavisi

Balgam Tedavisi

Balgam Nasıl Sökülür?

Balgam Nasıl Sökülür?

Sinüzit Balgam Yapar mı?

Sinüzit Balgam Yapar mı?

Boğazda Balgam Birikmesi

Boğazda Balgam Birikmesi

Bebek Balgamı Nasıl Atar?

Bebek Balgamı Nasıl Atar?

Yeni Doğan Bebekte Balgam Nasıl Atılır?

Yeni Doğan Bebekte Balgam Nasıl Atılır?

Yeni doğan bebekte balgam nasıl atılır, solunum sistemimizin ağzımızdan veya burnumuzdan başlayıp akciğerimizdeki hava keseceklerine kadar havayi ileten kısmının süre[...]

Balgam Atmak İçin Pratik Yöntemler

Balgam Atmak İçin Pratik Yöntemler

Balgam atmak günlük hayatta birçok insanın başına gelen bir olaydır. Balgamın asıl amacı akciğeri nemlendirmek ve zararlı maddelerden arındırmaktır. Fazladan biriken[...]

Balgamda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Balgamda Kan Belirtileri ve Tedavisi

Balgamda Kan, gelmesinin sebepleri birden deha fazladır. Ancak kanlı balgama rastlanan kişilerin doktor kontrolü altında incelenmesi ve uygun tedavi metodu uygulanarak araşt�[...]

Balgamı Ne Söker?

Balgamı Ne Söker?

Balgamı ne Söker, Birçok tıbbi bitkiler ile ilgili hangi hastalıklar için kullanıldıkları ve içerdikleri aktif maddeler hakkında insanları iyileştirmek ve yardım etme[...]

Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır?

Bebeklerde Balgam Nasıl Atılır?

Bebeklerde balgam nasıl atılır, balgam çeşitli hastalıklar nedeniyle vücutta üretilen bir sıvıdır. Bu sayede vücuttan atılmak istenen zararlı maddeler daha kolay atı[...]

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6